Blog o dekorowaniu

Budowa domu - wymagany kierownik budowy

budowa

Gdy podejmiesz w końcu decyzję, że najwyższa pora zbudować dla swej rodziny dom, to jeszcze nie wiesz na jak wielkie przedsięwzięcie raczysz się porywać. W dzisiejszych czasach mało kto posiada na tyle rozległą wiedzę, by mógł ogarnąć wszystkie procedury z jakich składa się budowanie domu. Nawet zakładając, że przebrnie się skutecznie przez wszystkie etapy fazy przygotowawczej, czyli kupienie projektu architektonicznego, uzyskanie pozwolenia na budowę, uzgodnienia z dostawcami mediów itp. to pozostaje kluczowy etap jakim jest sama budowa, do której realizacji należy dysponować nie tylko wiedzą z dziedziny budownictwa, ale niejednokrotnie posiadać adekwatne uprawnienia budowlane.

Jak ktoś, kto nie posiada stosownej wiedzy z zakresu budowlanki miałby komenderować ekipą budowlaną? Problem ten można obejść zatrudniając fachowca, który zna się na budowie domów. Zasadniczo mówiąc, to zaangażowanie kogoś takiego jest nie tylko rekomendowane, ale wręcz obowiązkowe. Kimś takim jest kierownik budowy. Jest to osoba, która ukończyła studia wyższe o profilu budowlanym i posiada dużo szerszy zakres wiedzy budowlanej niż pracownicy zatrudnieni na budowie. Dzięki kierownikowi budowy tok prac może posuwać się sprawnie i we właściwym kierunku, za co ręczy on swoją wiedzą i doświadczeniem.

Przyjęło się sądzić poza granicami Śląska, że region ten zabudowany jest ogromnymi blokowiskami, pomiędzy którymi wystają gdzieniegdzie stare familjoki. Takie spojrzenie na Śląsk jest wszak błędne. Śląsk to nie tylko wielkie miasta, to również wiele małych miasteczek i wsi, do których coraz częściej przeprowadzają się mieszkańcy dużych aglomeracji. O wiele taniej jest kupić działkę budowlaną poza dużym miastem, gdzie brakuje już gruntów pod inwestycje. Województwo śląskie posiada świetną infrastrukturę drogową, przeto nie jest wielkim problemem mieszkać w małym miasteczku i dojeżdżać do pracy np. w Katowicach.

Zatem nieustannie wyrastają na Śląsku kolejne domy jednorodzinne, co powoduje iż popyt na usługi kierowników budowy jest na niezmiennie wysokim poziomie. Każdy, kto ma zamiar zbudować tutaj dla siebie dom potrzebuje kogoś takiego jak kierownik budowy śląsk. Przeciętny kierownik budowy musi obsługiwać w tym samym czasie przynajmniej kilka placów budowy. Jest to możliwe m.in. dlatego, że kierownik budowy nie musi przebywać bezustannie na placu budowy. Wystarczające jest pouczenie pracowników ekipy budowlanej jakie czynności mają wykonać, a następnie skontrolowanie postępu prac. W ten sposób praca kierownika budowy w kilku miejscach może przebiegać płynnie.

Kierownik budowy jest obarczony wielką odpowiedzialnością. Od niego zależy czy budynek zostanie dopuszczony do użytkowania. Musi posiadać rozległą wiedzą by mógł współpracować ze specjalistami z różnych dziedzin budownictwa: z murarzami, z dekarzami, ze specjalistami od różnych instalacji. Rzecz jasna musi on także mieć pojęcie o architekturze, gdyż praca z planami architektonicznymi to niemal jego codzienne zajęcie. To wszystko składa się na to, że liczba kierowników budowy jest ograniczona i niekiedy ciężko jest znaleźć kogoś mającego wolne terminy, co przekłada się na opóźnienia w budowie domu.