Blog o dekorowaniu

Shabby chic - styl naruszony czasem

Shabby Chic to styl aranżacyjny, który narodził się w Anglii ok. XX wieku. Wtedy to po raz pierwszy projektanci zainteresowali się wiejskimi posiadłościami i folwarkami porzuconymi przez ich mieszkańców, którzy przebranżowili się bądź przenieśli do miast. Wypełnione starymi i sfatygowanymi meblami rezydencje stały się natchnieniem do powstania stylu opartego o aranżacje za pomocą nadgryzionych zębem czasu przedmiotów

Shabby Chic nie jest bynajmniej stylem opartym o niechlujstwo i totalne zniszczenie. Obecnie większość mebli jest jedynie stylizowanych na pochodzące z innej epoki. Celowe postarzanie np. za pomocą wielokrotnego malowania ma charakter świadomy i nie wiąże się z wytrzymałością oraz innymi parametrami.

Wnętrza w stylu shabby chic są w lwiej części wzorowane na wspominane wcześniej angielskie posiadłości. Dominują w nich delikatne kolory m. in. biel, róż oraz beż. Wystrój stanowią zaś meble zakupione na pchlim targu bądź w antykwariacie. Mimo iż styl shabby chic wywodzi się z Anglii, nic nie stoi na przeszkodzie, aby inspirować się innymi, podobnymi stylami, opartymi o nostalgię za czasami minionymi. Dotyczy to zwłaszcza mebli i przedmiotów z epoki gustawiańskiej, które wspaniale wpisują się kanony shabby chic.