Blog o dekorowaniu

Nie ma to jak prywatny dom

Koniec epoki gospodarki centralnie planowanej oznaczał między innymi odzyskanie przez Polaków możliwości sięgnięcia w całej rozpiętości po prywatną inicjatywę odnośnie budowy domów. Przez dekady budowa domów jednorodzinnych była odsunięta na dalszy plan wobec priorytetów jakimi była budowa wieżowców wielorodzinnych, w których po dziś dzień mieszka przytłaczająca ilość mieszkańców Polski. Przed 1989 rokiem i tak nikt na to nie narzekał gdyż była to jedyna opcja zamieszkania „na swoim”. Ale po 1989 otworzyły się nowe perspektywy i prywatny rynek budowlany ruszył z kopyta.

dworek

Wolnoć Tomku w swoim domku

U wielu ludzi, którzy w pierwszym etapie uwolnienia gospodarki wolnorynkowej dorobili się majątków odezwała się nostalgia za życiem szlacheckim (z którym wszak większość z nich nie miała nic wspólnego) i jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać wokół miast domy jednorodzinne wystylizowane w mniej lub bardziej udany sposób na szlachecki dworek. Nad gankiem obowiązkowy balkon wsparty na kolumnach, które po pewnym czasie stały się dla bardziej nowocześnie myślących ludzi synonimem obciachu. Musiało jednak minąć znacznie więcej czasu i obycia w świecie aby Polacy zaczęli budować domy według nowocześniejszych projektów.

Balkony

Nawet jeżeli uznamy iż dom w stylu szlacheckiego dworku nie jest dziś szczególnie modnym projektem to nie sposób zaprzeczyć iż sam balkon to funkcjonalny element architektoniczny jaki sprawdza się w każdym projekcie. O jednej rzeczy wszakże nie można zapominać, a mianowicie o tym iż musimy go wyposażyć w balustradę balkonową. Jest to niezmiernie ważne ponieważ balustrady balkonowe śląsk są gwarancją iż mieszkaniec domu nie zrobi sobie krzywdy wypadając z balkonu z dużej wysokości, a o wypadki przecież nie trudno. Balustrada balkonowa jest także wyśmienitym oparciem dla skrzynek z kwiatami, które sprawiają że dom z zewnątrz wygląda o wiele ładniej.

Budownictwo jednorodzinne na Śląsku

Śląsk, choć jest regionem tradycyjnie kojarzonym z ogromnymi osiedlami bloków mieszkaniowych to również miejsce, w którym buduje się wiele nowych domów jednorodzinnych. Powoduje to duże migracje ludności wewnątrz samego województwa śląskiego, które jest na przedostatnim miejscu w Polsce pod względem powierzchni, ale za to na drugim pod względem liczby mieszkańców. Stale ubywa ludności w największych miastach jak Katowice i przybywa ich w małych miejscowościach leżących na obrzeżach metropolii.