Blog o dekorowaniu

Styl industrialny

Urządzanie wnętrz nie jest wyłącznie domeną kobiet, choć niejedna z nich spojrzałaby przychylnym okiem na styl w projektowaniu wnętrz, o którym chcę napisać. Prosty i surowy styl industrialny pasuje w szczególności mężczyznom, ale i wielu kobietom może się on podobać.

Za początek stosowania stylu industrialnego można przyjąć drugą połowę XX w. kiedy to recesja gospodarcza sprawiła, że wiele fabryk i magazynów na północno-wschodnim wybrzeżu USA zostało zamkniętych. Puste budynki, dla których nie można było znaleźć zastosowania wynajmowano bardzo tanio, co przyciągnęło w wielu przypadkach żyjących z dnia na dzień artystów do wynajęcia ich na swe pracownie.

W wielu z takich opustoszałych budowli pozostawiono wiele wyposażenia (biurka, regały itp.), które służyły nowym najemcom. Niejedna taka pracownia stała się również mieszkaniem, a to co było na początku koniecznością przerodziło się w modny trend. Do Polski moda na mieszkania w tym stylu przyszła na początku lat 90-tych i wynikała także po części z faktu zamykania wielu starych fabryk, które nie wytrzymały zderzenia z wolnym rynkiem.

Styl industrialny w zasadzie wymaga przestrzeni – ogromnych, wysokich pomieszczeń i wielkich, pozwalających doświetlić je okien. Ilość sprzętów powinna być ograniczona do minimum by nie zagracić pomieszczenia i nie pomniejszać go optycznie. Meble muszą być oszczędne w formie oraz funkcjonalne tak jak fabryczne regały. Dodatkowym atutem jest lekki ślad czasu na całym wyposażeniu – dla nadania autentyczności. Z materiałów dominują drewno, metal i beton, także popularne ostatnio ściany kryte surowym cementem, który można formować w intrygujące wzory. Nie bez znaczenia są także fabryczne lampy, w większej ilości, które są niejako znakiem rozpoznawczym wnętrz w stylu industrialnym. To co w standardowym wnętrzu byłoby uznane za defekt we wnętrzu industrialnym przemienia się w zaletę, a zatem pęknięcia na murze, wystające ze ścian szyny podtrzymujące konstrukcję czy odsłonięte rury.

Jakkolwiek najlepszy efekt uzyskuje się w dużych, przestronnych pomieszczeniach to przy odrobinie zaangażowania można spróbować urządzić w taki sposób również małe wnętrze.